ŽIVOT ZÁVISÍ NA "LAJCÍCH"

30. října 2017 v 19:48 | Štěpán |  OSOBNÍ NÁZORY
Bude to téměř 10 let zpět, kdy jsem se poprvé seznamoval s funkcemi Facebooku. Se založením účtu mi pomohla kamarádka s připomínkou, že na Facebooku jsou nejlepší kvízy a další zbytečné blbosti. Přidal jsem si do přátel spolužáky a v brzké době i kamarády, kteří přišli s Facebookem do kontaktu.

10 let, to je doba. 10 let uběhlo od prvního přihlášení. 10 let buduju nějakou svoji image. Nechci vlastně ani vědět, co jsem na Facebook postoval v minulosti, protože bych si z hanby ušil kabát. Ať už bylo daných deset let jakýkoliv, kdokoliv si může zjistit téměř vše o mém životě a může mě znát ze všech mých statusů, které jsem za celou dobu napsal. Je to doba, za kterou si lidé vytvořili imaginární představu o tom, jak vypadá můj den, čím se živím a co studuji. Vytvořili si představu o tom, koho mám rád, koho rád nemám, co rád dělám, kam večer půjdu a co dnes ráno snídám. Já se domnívám, že velice sdílný nejsem, ale opak je pravdou.


Žijeme ve světě, kde je náš život závislý na lajcích. Myslíte si, že ne? Tak proč každý den na Instagramu tvoříte příběh, kde sdělujete, kam jedete, co jíte, co budete dělat a s kým jste. Každé vaše ráno je spojeno s budíkem, který vám vyzvání ve vašem mobilu. Všechna rána jsou spojena s vaším mobilním telefonem, který uchopíte hned, jak se probudíte. Někteří z nás už nejsou pouhými uživateli chytré technologie, nýbrž otroky přístroje, který nám diktuje, co máme dělat.

Představte si, že jste ztraceni ve městě. První, co vás napadne je vzít telefon do ruky a poradit se s GPS navigací.
Když vás něco trápí, vezmete mobilní telefon a zavoláte svému nejbližšímu. Ne kvůli tomu, abyste se sešli, ale kvůli tomu, abyste do mobilu hodinu brečeli a váš nejbližší vás uchlácholil.
Dnes nevyfotíte fotku jen tak, že byste si ji nechali vytisknout v copycentru nebo ve fotografickém studiu. Dnes fotíme fotky proto, abychom je sdíleli. Je to přeci cool a moji přátelé jsou rádi, když vidí, co dělám.

Všimli jste si také někdy toho pocitu, že je vám úzko, když nedostanete na fotku ani jeden "like"? Ne? Lžete. Fotku buď smažete nebo se snažíte na fotce najít chybu, která "lajkovače" odrazuje. Za chvíli se sebe sama začnete ptát, v čem děláte chybu. Vytváříme imaginární problémy.

Nedávno jsem hledal za sebe náhradu do spolubydlení. Uchazeči mi psali emaily, ve kterých žádali o prohlídku. Dle jména jsem si dokázal vyhledat danou osobu během několika sekund. Ihned jsem věděl, kde pracuje, kolik má sourozenců, kde bydlí, co má rád a jak vůbec vypadá. Všimněte si, že já jsem už věděl, kdo na prohlídku přijde a mohl jsem si vytvořit i mylnou představu o tom, jaký ten člověk je. Váš profil je i vaše vizitka.


Víte, co je také zajímavé? Co vás potěší víc? Fotka s 5 "lajky" nebo se 150 "lajky". Se 150, protože budete mít pocit, že vás lidé mají rádi. Budete mít pocit, že na fotce vypadáte dobře a že se lidem líbíte. Uvědomme si však fakt, že ti, co sedí naproti, bezmyšlenkovitě rozhazují lajky a je jim celkově jedno, kam to "švihnou". Vidíte ten výraz toho člověka, který na tlačítko "like" mačká? Ne? Vypadá asi jako vy teď, když čtete tento článek.

Někteří z nás jsou závislí na umisťování fotek na sociální sítě. Neexistuje den, který by nebyl zdokumentován na Facebooku, Instagramu, Snapchatu, Messengeru, ICQ, Skypu.

Víte, co je také zajímavé zmínit? Mezitím, co čtete tento článek, máte v záložkách otevřený Facebook a někdo vám píše. Nebo prostě jen "zevlíte" ve virtuálním prostoru a čekáte na fotku svého/svojí kamaráda/kamarádky, kterým dáte ihned like, protože se to přece sluší.

Někdy se dostáváme do zbytečných hádek typu: "Tys mi ale neolajkoval fotku, takže se ti asi nelíbím"..."Proč jsi mě na té fotce neoznačil? Teď ji nemám na profilu"...."Co myslíš, můžu vystavit své téměř nahé tělo na facebook?" (osoba očekává příval lajků)...."Jestli si mě odděláš ze vztahu na Facebooku, tak jsi u mě mrtvej"...

Čtenáři, jen se zamyslete, co z nás sociální sítě dělají. Uvědomme si, že na druhé straně zeměkoule sedí kdokoliv, kdo vás vyhledal a prohlíží si vaše fotky. Nedej bože vaše nahé děti v bazénu.

Užívejme zdravého rozumu a každý status nebo fotku přidávejte s rozmyslem. Již teď mě děsí, že Facebook o mně ví víc než většina mých přátel.

___________________
Zdroj:
1.obrázek: https://www.evropa2.cz/news/revoluce-na-facebooku-zdvizeny-palec-uz-brzy-doplni-smajlici-nazvani-reactions-1092887
2. obrázek: https://www.huffingtonpost.com/aj-agrawal/5-tips-to-get-more-views_b_12402254.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Našli jste se v daném článku?

Ano 50% (1)
Ne 50% (1)

Komentáře

1 hrachajdice hrachajdice | Web | 30. října 2017 v 19:55 | Reagovat

Je to smutný ty soc. sítě na jednu stranu :-(

2 Nappy Nappy | E-mail | Web | 30. října 2017 v 20:01 | Reagovat

[1]: Na jednu stranu ano, na druhou stranu spojují lidi po celém světě. Na každého to působí jinak :)

3 Eliss Eliss | Web | 5. listopadu 2017 v 14:20 | Reagovat

Já facebook používám jen na PC. V telefonu ho nemám a ani nechci. Fotky přidám jednou za půl roku, a je mi jedno kolik dostanu "lajků." Skutečný život vidím někde jinde...

4 Nappy Nappy | E-mail | Web | 5. listopadu 2017 v 15:50 | Reagovat

[3]: Každý to máme jinak :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama