VŠ A JAK TO CÍTÍM JÁ

19. října 2017 v 20:02 | Nappy |  OSOBNÍ NÁZORY
Mnohokrát narážím na Facebooku na sponzorovaná reklamní sdělení různých soukromých škol. Většinou lákají nové studenty do prvních ročníků. Ať už jsou to bakalářské nebo navazující magisterské ročníky.
Jako lákadlo využívají věty typu: "Bez přijímacích zkoušek, nejnižší školné v ČR, kvalitní učitelé, apod..." Je jen na vás, zda reklamnímu sdělení uvěříte nebo ne. Výhodou je pro vás také to, že přihlášky vysoká škola přijímá do konce září nebo do půlky října.
Chtěl bych se v tomto článku zamyslet nad příspěvky uživatelů Facebooku, kterým se sponzorované reklamní sdělení objeví. V mnoha případech tito uživatelé pohrdají soukromými školami. Proč? Pojďme se na to podívat trochu zblízka.

1. typ - člověk, který na žádné vysoké škole nikdy nestudoval, ale jeho pravda je pravdou nejvyšší a neexistuje jiná pravda, která by uživatelovu pravdu vyvrátila. Jde o člověka, který se hrdě hlásí k vysoké škole života nebo k několika nedostudovaným vysokým školám. Takový typ člověka přišel trollit konverzaci nebo si prostě po práci a po zkouknutí prostřena vybít zlost. Takové lidi musíme filtrovat a nechat jim volný průběh. Tak jak přijdou, tak i odejdou.

2. typ - jde o uživatele, který momentálně studuje na vysoké škole, ale jde o školu veřejnou. Je něco špatného na tom, že někdo studuje veřejnou vysokou školu? Ale ovšem, že ne. Zde jde o vnitřní touhu se vyjádřit k problému soukromých vysokých škol a veřejných vysokých škol. Takový člověk ví, že jeho škola má i několika set letou tradici a je neústupný v názorech v rámci hájení jen svojí školy. Taková škola je tedy tou nejlepší volbou mezi školami, a ten obor, který daný člověk studuje, je nejvíce žádaný na trhu práce, tudíž "safe mode". Nic mě nemůže ohrozit, a já sám vím, že veřejná škola je tou jedinou možnou cestou, jak uspět.

3. typ - jde o člověka, který na dané škole studoval nebo studuje. Hájí její zájmy, i když ví, že není v některých ohledech 100%, ale přeci nechce dát veřejně najevo, že jeho škola stojí za hovno. I kdyby daná soukromá škola stála za starou belu, bude ji hájt zuby nehty.

4. typ - tato skupina lidí stojí někde mezi. Buď studují soukromou školu nebo veřejnou. Jde o lidi, kteří smýšlejí středem. Nepříčí se jim soukromá škola, ale více věří veřejné, či naopak.

Zařaďte se, kam se vám zlíbí, ale podkládejte svoje příspěvky/argumenty pádnými argumenty a nejen irelevantními informacemi z druhé ruky.

A jak to tedy cítím já?

Je to naprosto jednoduché, používám zdravý rozum a využívám svoje zkušenosti. Vystudoval jsem soukromou školu, oborově zaměřenou na ekonomiku a management. Jednalo se o bakalářské studium.
Od školy jsem na úplném začátku vůbec nic nečekal. Mírně jsem se obával, že kolektiv v kombinované formě studia nebude soudržný a nápomocný v mnoha směrech. Zmýlil jsem se.

Když přijdete do školy s tím, že se nic naučit nechcete, že získáte potřebné kredity zdarma a škola se "dostuduje" tak nějak sama, poté budete velice zklamání a pravděpodobně školu nedokončíte.

Ve škole jsem navázal kontakty se zajímavými lidmi. Učili nás zkušení lidé z praxe, kteří nešířili paniku mezi studenty, nezakládali svoji výuku a pravdu na falešných zprávách a strachu, neuráželi etnické menšiny a neustále si nestěžovali na jakékoliv problémy. Na přednáškách jsme se dokázali pobavit, dozvěděli jsme se něco nového a odcházeli jsme domů s novými vědomostmi.

Pokud člověk nechtěl chodit na přednášky, nemusel. Mohl si veškerou dokumentaci (skripta) nastudovat v pohodlí domova a nemusel obvolávat a obepisovat učitele s prosbami o pomoc.

Na studijní oddělení jsme se mohli kdykoliv obrátit se sebemenším problémem. Ať šlo o problematiku v administrativě nebo technického rázu. I dražší učebnice jsme měli v ceně školného.

Škola mi vyšla vstříc a vždy jsme našli společnou cestu, jak jakýkoliv problém řešit. V tomto směru jsem si soukromou vysokou školu zamiloval a nerad jsem ji po třech letech opouštěl. Opouštěl jsem ji nerad.

Co z článku plyne?
Neodsuzujte školu jen podle reklamního sloganu. Nemyslete si, že soukromou vysokou školu dodělá každý. Na bakalářské studium nás nastupovalo 250 a do zdárného konce s úspěšným absolvováním státních závěrečných zkoušek nás dostudovalo pouze 25. Co to tedy znamená? Udělal to každý? Myslím, že číslo je desetkrát menší.
Pokud si myslíte, že peníze vám na soukromé vysoké škole zajistí hladký průběh studia a zaručený diplom, nenechte se napálit. Někde to tak může být, na mojí to tak určitě nebylo. Pokud jste ochotni utratit měsíčně 3 000 - 3 500 Kč za vzdělání, vyberte si soukromou.

A jak si soukromou školu vybrat a jak se některé vyhnout? Napíšu v příštím článku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama