Listopad 2016

ČTENÍ JE ZÁBAVA

24. listopadu 2016 v 18:26 | Nappy |  KNIHY
Dnes bych chtěl napsat takový uvolněnější článek o tom, proč by někteří lidé, vlastně všichni, měli číst knihy a proč by je vůbec měli číst.
Denně se setkáváme s mnoha lidmi, ať už jsou to ti nejbližší, kamarádi nebo někdo úplně neznámý. A kdykoliv s někým navážete verbální komunikaci, hned poznáte, zda člověk čte nebo hodně mluví, případně zda má přehled a dokáže využívat česká slova. (Tím česká slova myslím používat slovo "svěží, čerstvý" namísto slova "fresh").


Kdy začít číst?

Vše by mělo začít u rodičů. Každé dítě má rádo pohádky, ať už to jsou jakékoli. Vymlouvat se na naši dobu, kdy v televizi frčel krteček a Jája a Pája, je vlastně takový nesmysl. Proč? Protože lidé vymýšlí neustále nové pohádky, co se dětem líbí, i když v mém věku mi přijde, že některé nové vymyšlené kreslené pohádky nemají hlavu ani patu.
Myslím si, že děti nemusí číst nic složitého, stačí nějaké krátká pohádka o tom, jak celá banda nenažraných zvířátek s babičkou a dědečkem a vnučkou tahají ven řepu ( :-D). Proč ne? Aspoň něco.
V pozdějším věku se může dítě pustit do něčeho složitějšího, ale zde přichází ten zlom. Moji rodiče nevyrůstali na tom, že by v domácnosti měli počítač, mobil, tablet, barevnou televizi (později už jo), ale televizí myslím i satelitní připojení, které nabízí milion programů v několika různých jazycích.
Dnešní rodiče nemají čas. Mačkáním tlačítka "aktualizovat" na facebooku sledují, zda se během deseti vteřin neobjeví nový příspěvek nebo zda Mařena zrovna nenakupuje s kamarádkami nebo jestli Mahulena zrovna nepřipíná na instagram fotku s jídlem. Mám vypozorováno, že dítěti se kolikrát nedostává takové pozornosti, které by si určitě zasloužilo.
Příklad: Matka jede s dítětem tramvají, dítě ji neustále prosí o nějaký vysvětlení nějakého jevu nebo chce prostě slyšet odpověď od své mámy. Ta sedí, kliká na aktualizovat na mobilu a když se nic neobjevuje, pořád mačká a čučí do obrazovky.
Tím vším jsem chtěl říct, že četba není pro dnešní děti primárním impulsem k tomu, když se nudí, aby začaly číst. Pustí si počítač, mrknou se na Youtubera, který použije 200 sprostých slov v desetiminutovém videu a potom potkáváte dvanáctileté kluky, kteří jsou Vám schopni takovým způsobem vynadat, že se za něj stydíte, ale i za jeho rodiče.
Ne všichni jsou takoví, ale já jsem osobně začal nejvíce číst kolem 16 let a snažím se, abych ročně přečetl aspoň 10 - 20 knížek.

Co číst?

Čím starší jste a čtete rádi, poznáte, že některé žánry vám sedí více a některé méně. Já jsem si oblíbil detektivky a k tomu literaturu faktu. Do toho trošičku fušuju do politických témat a směrem k Západu, ale i Východu. V této rubrice mám knihu od Ethana Gutmanna, který napsal knihu Jatka, která pojednává o vyvražďování praktikantů Falun Gong. Ta čísla, která jsou uvedena v knize jsou odstrašující. Vězňům jsou vyjímány orgány k transplantacím, proto v Číně čekáte na ledvinu maximálně měsíc, kdežto kdekoliv jinde to může být až jeden rok nebo víc.
To jsem odbočil. Čtěte co vás baví, ať už to jsou komiksy, články v časopisech, ale klidně i na webu.

Elektronická kniha nebo fyzická kniha?

Zde jsem zastáncem obou variant. Od doby, kdy jsem si pořídil iPad mini, jsem přečetl asi 20 elektronických knih na tomto skvělém zařízení. Jedinou nevýhodou pro někoho může být to, že ho může z toho osvětlení displeje bolet hlava.
Při cestování, do čtečky knih nebo iPadu "narvete" mnoho knih. Čtečka váží neustále stejně, kdežto 5 knih váží pár kilogramů.
Výhodou knihy ve fyzické podobě je to, že ji držíte v ruce, že můžete otáčet listy, papír nevyzařuje žádné světlo. Pro někoho je lepší číst fyzickou knihu z toho důvodu, že už ten pocit držení knihy v rukou je nezapomenutelný a povznášející.
Je tedy na každém, co čte rád.
Nedávno jsem také objevil kouzlo "audioknih" - jsou to knihy, které jsou namluvené a můžete jen poslouchat. Zde bych ale upozornil na to, že člověk jednoduše ztratí pozornost a vypravěč se za danou dobu dostane do nějaké fáze, kde jste už ztraceni a musíte audioknihu přetáčet.
Každý má rád něco jiného, osobně mám rád všechny tři varianty, ale největší radost mi udělá kniha, kterou si jdu koupit do knihkupectví a poté si ji nesu domů v batohu a společně s ostatními ji umístím do knihovničky.

Proč začít číst a k čemu to je vůbec dobré?

Já ani nevím, proč jsem začal já osobně tak moc číst. Možná mě to začalo bavit, možná jsem chtěl číst, snad také kvůli tomu, že mi rodiče vždy čítávali.
Dnes už jsem si naprosto jistý, že četba je obohacující, a jsem rád, že mě neustále drží ta nálada čtení knih.
Když jsem psal o tom, že poznáte už po několika větách, zda člověk čte nebo hodně mluví, pojďme si to trošku rozebrat. Mám takový krásný příklad toho, že říct větu, kde vlastně nic neřeknete, není vůbec těžké, ale vypadáte jak dement.

Příklad věty, kterou jsem slyšel minulý týden v pořadu prostřeno. Nepamatuji si ji přesně dopodrobna, ale zněla asi takto:
"Dezert byl jakože abych tak řekl prostě jakoby takovej jakožto tož"...
No hrůza. Neustále koktal, zadrhával a nedokázal říct ani jednu větu bez toho, aniž by se uprostřed zasekl a hledal půl hodiny slova, která může použít.
Chcete mluvit plynule? Čtěte, pomůže vám to :)


Nic Vás nebaví?

Pak jste ztraceni. Ne, jen byste si měli najít klidně i půl hodinky a přečíst si kousek knihy. Myslím si, že čtení knihy je svým způsobem relaxace. Já například čtu během půlhodinové přestávky v práci.Závěrem

Zajímejte se o historii, trošku o politiky různých zemí, např. i o EU. Všichni odsuzujeme teroristický čin z 11. září 2001. Ale víte někdo, co tomu předcházelo? Ne? Doporučuji knihu, kterou uvádím dole v poznámkách. Neobhajuji teroristické činy v žádném případě, ale když si o to Amerika koledovala, dostala stejným metrem. Protože zabití zhruba 500 civilistů ukrytých v bunkru, místo teroristů, je celkem krutá statistika. Proto Usama bin Ládin jásal, když se dozvěděl, že zemřelo na 3000 lidí při zborcení obou věží.
Hezké čtení, ať už jde o cokoliv.
___________________________