JAKÁ JE CENA JEDNOHO UŠITÉHO TRIKA?

27. října 2016 v 23:00 | Nappy |  OSOBNÍ NÁZORY

Úvodem

Ahoj, rozhodl jsem se na popud minulých let napsat článek o tom, jakou má vlastně hodnotu jedno jediné ušité triko, které je k nám dovezené z Kambodži, Taiwanu nebo Číny.

Existuje dokument o dvou norských mladých blogerkách a jednom norském blogerovi, kteří se zajímají o módu. Byli zvyklí si každý týden kupovat nové oblečení. To přebytečné přehlíželi a nechali ležet ladem a přitom se rádi chlubili na svých blozích, že mají neustále nové oblečení, značkové. Jednoho dne se vydali do Kambodži (nejsem si jistý, jestli Kambodža), kde si měli vyzkoušet práci švadleny, šičky.

Brali to jako skvělou možnost, která se jim naskytla, aby si vyzkoušeli život těch lidí, kteří šijí trika, bundy, kalhoty apod...
Všechno mělo být jako splněný sen, ale realita byla mnohem krutější, než čekali.

Hned po příjezdu byli ubytovaní všichni tři v takové malé chýši, která byla pro kambodžskou pracovnici domovem, kde vařila, spala a vlastně trávila i svůj volný čas. Udivení blogeři byli natolik šokování tím, že tato chýše je o polovinu ne-li o tři čtvrtiny menší než jejich pokoj v Norsku.

Nedokázali si ani představit, že budou v takovém domečku spát a nějakou dobu přespávat, než se zase vrátí domů. Kambodžská pracovnice jim oznámila, že někdy dělá i 16 hodin denně a vydělá si 1 - 5 $ za směnu. To blogery naprosto šokovalo a nedokázali si představit takovou práci vykonávat každý den 16 hodin vkuse. Byli naprosto šokováni, došlo i na slzy.

Hned z rána se šli dvě holky s klukem zapsat do fabriky, aby si vyzkoušeli jeden den práce na šicím stroji. S přibývající únavou a nervovým vypětím přišly na řadu slzy a pláč a naprosto jiné názory na tuto práci a celkový náhled na jejich nákupy v Norsku.


Trailer k dokumentu - epizody jsou pod videem v popisku a jsou s anglickými titulky.


Video je na Youtube - ZDE - trailer


Co vlastně můžete vidět v daných epizodách? Seznámíte se s účastníky "zájezdu" a dozvíte se něco o jejich životě. Následně uvidíte jejich cestu, která povede do Kambodži, kde se budou zajímat o to, jak se šije jejich oblečení, které si v Severní Evropě mohou koupit. V neposlední řadě si vyzkouší, jaké je to být takovou švadlenou a pracovat na šicím stroji.
Vřele doporučuji zhlédnout!

Proč byste to měli vidět?

Ne všichni na Zemi máme stejné podmínky k žití. Ne všichni máme možnost si kupovat oblečení, ne všichni máme možnost mít svůj vlastní dům nebo auto. Ne všichni na této Zemi máme možnost vlastnit mobilní telefon, v něm internet a k tomu mít doma svůj vlastní notebook a postel, do které uleháme po náročném dni.

Tento dokument Vám v jistém ohledu otevře oči, že si nemusíte každý den nebo týden kupovat nové tričko. Utvoříte si názor na to, kolik utrpení je v daném triku a kolik bylo vynaloženo potu, abyste mohli dané značkové tričko nosit a ukazovat se v něm.

Slovo závěrem a vlastní názor

Udělejme si jen takovou malou analytickou chvilku a spočítejme si, kolik taková výroba trička zhruba stojí. Opravdu jen odhadem.

Jelikož se většina trik a mikin a dalšího oblečení neobejde bez toho, aniž by uvnitř byl nějaký nylon, tak pořizovací náklady na bavlnu + nylon jsou téměř zanedbatelné v takovém množství, v jakém je bavlna nakupována. Berme, že na jedno triko může vyjít 0.2 $.
Nyní se triko dostane do továrny, kde je kus látky předán švadleně, která udělá určitý kousek, další kousek udělá jiná švadlena a takhle se to posunuje dál. Na jedno triko, když hodně optimisticky, nám vyjde zhruba 0.5 $ jako náklady na zaměstnankyně a zaměstnance.
Teď už je triko hotové, stačí jen zabalit a odeslat směrem do Evropy. Nějaký plastový obal na jedno triko může činit 0.0001 $, což je naprosto zanedbatelné.
Převoz na jedno triko nám může v maximální míře vyjít také na setiny nebo desetinu dolaru.
A teď už je triko v Evropě. Samozřejmě se platí nějaké clo (ne uvnitř EU) a daně. To opomenu, na jedno triko to nebude nic extra.

Když to sečteme, docházíme k výsledku pod jeden dolar!!!
1 $ je 27. října 2016 24.78 Kč. Takže co nám z toho plyne?
(Jinak se omlouvám někomu, kdo by se chtěl šťourat v daních, clech, distribuci apod., nemám šanci zde objektivně rozhodnout, ani subjektivně).

Teď nám z toho plyne to, že Vietnamci jsou nám schopni prodat triko, které stojí 5O Kč (bílé bez potisku), ale jsme schopni utratit i 800 Kč za triko, které má nášivku "LACOSTE" a je bílé. Avšak pozor, těch 800 Kč je ještě malé číslo.
Přitom o kvalitě bychom mohli polemizovat.

Jak jsem na tom já?

Dříve jsem si hodně potrpěl na značkové oblečení a značkové boty, které stály i 2 500 Kč. Dnes nejsem tak náročný, protože jsem si uvědomil, že za některé boty chci utratit takovou cenu, ale většinou si i ověřuji, co to je za obchod a odkud dané zboží dováží. (Ne, nedělám to vždy a pořád).
Boty si kupuji jedny, většinou na zimu (max. dvoje) a jedny nebo dvoje na léto. Na nakupování oblečení si potrpím tak 2 - 5x ročně.

Domnívám se, ale nejsem si jistý, že obchod jako Bershka nebo Deichmann nebo H&M měli dříve problémy s tím, že v jejich továrnách pracovali i děti a pracovníci, kteří dostávali naprosto směšnou cenu za vykonanou práci. Nemusím Vám ani psát, jakou si tedy udělaly obchody marži na tom, když náklady na triko byly jeden dolar a vy jste je koupili za 800 Kč.

Před každým nákupem oblečení přemýšlejte, zda je to nutné a zda těch 10 triček určitě potřebujete. Stačí se podívat kolem sebe v obchodním centru, lidé tahají plné tašky.


Nechci, aby tento článek byl vnímám jako článek, který zakazuje nakupování oblečení. Chci jen, abyste se někdy zamysleli nad tím, co kupujete a zda nekupujete zboží, na kterém je krev a pot dětí nebo podhodnocených pracovnic a pracovníků fabrik z Kambodži, Taiwanu nebo Číny.

Zdroj: http://1url.cz/stHgh

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irena Partyšová Irena Partyšová | E-mail | 28. října 2016 v 13:25 | Reagovat

O tomto problému vím už delší dobu :-( je moc smutné ,jak se na lidech šetří a na nadhodnocenem zboží vydělává a kvalita je mizivá. Obzvláště když se šije "horkou nití". Některé obchody prodávají velmi drahé zboží a kvalita vůbec neodpovídá. Upřímně, vždy se dívám, odkud zboží pochází. A po přečtení tohoto článku budu přemýšlet nad nákupy o to víc. IP

2 Nappy Nappy | E-mail | Web | 28. října 2016 v 13:30 | Reagovat

Ono je to takové složitější. Nemám ani já šanci v konečném důsledku zjistit, kde to bylo přímo vyrobeno. On byl i Apple kdysi kritizován za to, že ve Foxconnu v Číně dělají děti, ale tam údajně Apple zakročil a nějak si zjednal pořádek.
Je to složité, ale je dobré o tom vědět. Doporučuji ten dokument, který uvádím v článku :)

3 Danda Danda | 30. října 2016 v 11:24 | Reagovat

"Chci jen, abyste se někdy zamysleli nad tím, co kupujete a zda nekupujete zboží, na kterém je krev a pot dětí nebo podhodnocených pracovnic a pracovníků fabrik z Kambodži, Taiwanu nebo Číny."

To je přece jedno, to se vypere... :-D

4 Nappy Nappy | E-mail | Web | 30. října 2016 v 11:29 | Reagovat

To je jasnej fakt! :D Ale metafora má svůj význam také :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama