Září 2016

Aplikace: Runtastic

22. září 2016 v 20:17 | Nappy |  APLIKACE
Ten trend běhání je pohlcující. Přece žádný člověk nezačne běhat jen kvůli tomu, protože to frčí (i když někdo ano). V první řadě to děláte pro sebe a ne pro někoho jiného. Existují přitom lidé, kteří běhali a běhat budou jen proto, protože je to baví a prostě jen rádi běhají. Já jsem se s takovou představou nedokázal smířit, protože mám rád, když veškeré moje výkony jsou zaznamenány a pro moje potěšení je mohu neustále sledovat a poměřovat s ostatními. Ne, že bych chtěl někomu dokazovat, kolik jsem ročně uběhl, najezdil na kole, prochodil po horách nebo najezdil na skateboardu. Jde hlavně o zajímavá čísla, která porovnáte na konci roku, a vlastně uvidíte, jakého pokroku jste dosáhli.
A proto je tu skvělá aplikace zdarma: Runtastic!

Obrázek č. 1 - Načítání aplikace
Na načítací obrazovce Runtasticu nemůžete vidět nic zajímavého, kromě toho, že je na obrázku znázorněno pár aktivit, které s touto aplikací můžete provádět. Existuje jich však mnohem víc. Mimochodem tato aplikace a iPhone 6 mi dopřáli to, že jsem začal 28. 12. 2015 v 17:30 běhat. To, že bylo -5°C nebo -15°C pro mě nehrálo roli. Měl jsem tolik odhodlání začít běhat, že jsem se vykašlal na běžecké boty, na výmluvy ohledně oblečení a jednoduše jsem začal. Když člověk může a chce, vše ostatní jsou výmluvy.

Obrázek č. 2 - Stačí se jen rozběhnout
Nestačí se jen rozběhnout, prvně vyberete sport, který budete provozovat (nebo aktivitu) a následně musíte dole zmáčknout start. Poté se začne odpočítávat 15s odpočet, kdy máte 15 sekund na to, abyste se rozběhli nebo rozešli nebo cokoliv jiného. Po tomto limitu vám začne Runtastic počítat aktivitu. Pokud je vám limit příliš krátký a chcete se ještě protáhnout, pomocí tlačítka přidat 10 vteřin můžete odpočet oddálit. Je to šikovná pomůcka, kterou využívám.
Obecně vám Runtastic dle GPS počítá, kolik kilometrů (mil) jste uběhli a jaké je vaše průměrné tempo. Kalorie je třeba brát s rezervou, protože každý spaluje trochu jinak a každý běhá jiným tempem apod.
Pokud chcete aktivitu ukončit, stačí jen dole zmáčknout místo tlačítka start - STOP. V danou chvíli vám vyskočí okénko, kam zadáte smajlíka, jak se cítíte po dokončení aktivity, jaké bylo počasí, jaká byla teplota a v jakém terénu jste běhali. Případně můžete přidat vaši vlastní poznámku nebo fotografii (selfííčko).

Obrázek č. 3 - Druhy aktivit
Jak vidíte, tak nejvíce využívám běh, poté cyklistiku, následně skateboarding a případně i chůzi. Skateboarding je trochu zvláštní, protože si myslím, že ne zcela objektivně dokáže Runtastic zhodnotit, kolik kalorií spálíte apod.. Jak jsem psal výše, je to spíše generalizováno s nějakým průměrem. Pro přesné měření existuje pás kolem obvodu vašeho těla, který spárujete se zařízením a on následně přesněji měří i tepovou frekvenci a hydrataci apod..
Existuje několik desítek aktivit, které zde najdete, může jít i o baseball nebo badminton. V Runtasticu existují snad všechny typy sportů (aktivit), které můžete provozovat.

Obrázek č. 4 - Historie aktivit
Zde vidíte moji historii, a hned zjistíte, že za poslední dobu jsem to celkem šidil. Dříve jsem chodíval běhat každý den, ale to mi nedělalo dobře, proto jsem se rozhodl, že budu chodit například běhat dva dny po sobě a jeden den vynechán nebo chodím běhat obden. Obden chodit běhat je celkem v pořádku, protože se cítíte i odpočatí, ale záleží na vás, jak moc náročné běhání volíte s jakým tempem a jakou vzdáleností. Pokud bych měl denně běhat 4 km, tak mohu chodit běhat každý den. Kdybych běhal každý den 10 km, tak si myslím, že to osobně nezvládnu. Neběhám pro to, abych se zúčastnil nějakých závodů, ale proto, že mě to baví a běhám rád.
Celkově mám naběháno 252 km, což je poměrně málo, protože jsem si stanovil cíl, že do konce roku uběhnu 500 km, takže se musím ještě hodně snažit.

Obrázek č. 5 - Statistiky

Jak jsem již psal, ve výsledku je nejzajímavější sledovat ty statistiky. Jak dny běží, kolik kilometrů uběhnete za měsíc, jak moc se zlepšujete, jaké vzdálenosti nyní zvládáte bez zadýchání apod.. Mohu uvést příklad sám na sobě. Jelikož jsem začal běhat v nejhorším období v roce (domnívám se, že v nejhorším), tak se mi v zimě těžce dýchalo a naprosto jsem neměl roztažené plíce = malý objem. Po uběhnutém kilometru ve špatných botách jsem se cítil tak mimo, že jsem si myslel, že mám za sebou zhruba půlku maratonu. Uběhl jsem dva kilometry. Celkově to v daný den udělalo 2,5 km, což jsem považoval za docela velký úspěch. Druhý den jsem nemohl chodit a vlastně celý týden jsem byl nepohyblivý.
Člověk si nakonec zvykne a nechá si i poradit.
Dnes (22. 9. 2016) jsem běžel Lužánkami a viděl jsem chlapa běžet jen v teniskách, které koupíte na trzích za 150,- Kč. Prvotně jsem ho chtěl zastavit a poradit mu, že tohle není ta správná cesta, jak zdolávat překážky a jak se nadále zlepšovat. Spíše jsem mu chtěl oznámit, že tohle je cesta do hrobu pro jeho nohy. Nakonec jsem mu nic neřekl, protože jsem ho v posledním kole vůbec nepotkal. Tuto stejnou chybu jsem udělal i já. Začal jsem běhat jen s vlastními zkušenostmi (nulovými) a běhal jsem ve špatných botách. Mělo to za následek to, že mi oteklo pravé koleno a nemohl jsem týden chodit na pravou nohu. Po vyléčení jsem si objednal běžecké boty a vše vedlo jen k lepším výkonům a delším vzdálenostem.
Sice neběhám úctyhodně rychle, ale 7 km je prozatím taková průměrná vzdálenost, která je uběhnutelná a po které se cítím skvěle. Snad časem přidám další kilometry a bude mě to stále dělat šťastným.
Aplikace mě mimochodem velmi motivuje, a jsem rád, že ji mohu používat.
Musím však upozornit, že mám Free verzi, protože v premium verzi je mnoho dalšího. Jedná se o různé achievementy (dosažené milníky) a statistiky, které vám také mohou pomoci k tomu se neustále zlepšovat a zdokonalovat.
Aplikace ke stažení: http://6b.cz/ncsF

Hodnocení: 9/10


Aplikace: Budfarm

20. září 2016 v 19:55 | Nappy |  APLIKACE
Jako malý jsem vždy chtěl napsat nějaký článek nebo recenzi do časopisu, případně někam jinam. Proto s příchodem tohoto serveru jsem se mohl vyjádřit tak, jak jen to bylo možné. Co očekávat od dvanáctiletého profesionála na psaní recenzí, že?
Ale pojďme k tématu.
Zhruba před dvěma měsíci jsem začal hrát hru, která se nazývá "Budfarm". Jediným cílem je vybudovat prosperující městečko, které vzkvétá kvůli vašemu byznysu s trávou.

Obrázek č. 1 - Rozrostlé městečko v Budfarm

Co vlastně na obrázku vidíme? Je možné vidět nějakou dřevěnou chatrč, u které svítí vykřičník. Potom vidíme pár šílených (zhulených) krav, které pravděpodobně dávají mléko, Pharmaweed a nějaké autíčko u cedule, kde se s největší pravděpodobností tráva prodává. Ano, je to tak.
V dřevěné chatrči pěstujete své oblíbené rostlinky. Existuje jich několik druhů. Jsou nějaké základní rostlinky, které rostou přesně 4 minuty (tzn. po 4 minutách bez zásahu, jsou připraveny na sklizeň). Podporou pro rostlinky je však i světlo a voda. Čím více rostlinku zaléváte, tím rychleji poroste a bude se jí zvedat indikátor spokojenosti. Čím spokojenější rostlinka, tím více palic z rostlinky získáte.
Tímto způsobem sbíráte potřebné druhy, které nadále využíváte v blízkých továrničkách. Buď začnete trávou krmit krávy, které vám dávají mléko, nebo můžete ze základní rostlinky vyrobit mouku, ze které následně uděláte "travnatý chléb".
Veškeré produkty, které vyprodukují vaše továrničky, využíváte k dalším procesům k výrobě dalších a lepších produktů. Ať už vyrobíte cokoliv, lze danou surovinu směnit za peníze s ostatními hráči, nebo jak již bylo uvedeno, využít k dalšímu zpracování.
Peníze ve hře hrají také důležitou roli, protože za peníze nakupujete lepší rostlinky, vylepšujete skladiště s naskladněným dřevem, ozubenými kolečky, lepicí páskou a např. žárovkami. Za tyto nasbírané suroviny vylepšujete všechno možné, co hra nabízí - továrničky, autíčko, level budov.
V neposlední řadě vidíte ceduli na obrázku č. 1, kde měníte potřebné suroviny (různé druhy trávy) za peníze a zkušenosti. Zkušenosti jsou taktéž důležitým faktorem ve hře, protože ze zkušenosti získáváte levely, které vám odemykají další možnosti ve hře.

Obrázek č. 2 - Uvnitř dřevěné chatrče

Uvnitř dřevěné chatrče máte květináče, do kterých sázíte květinky. Dole vidíte indikátor spokojenosti a časový interval, po jak dlouhodobě můžete kytičku zalít. Každá rostlinka má jiný interval. Základní květiny vám nabízejí interval zalévání již po 19 sekundách, kdežto ty nejdražší květiny vám nabídnou první zalití až za 8 hodin. Jde o variabilní časový úsek, který musíte vyčkat nebo si prostě nastavit na mobilu budík. Od určité verze nabízí aplikace Budfarm i notifikace, které vás neustále upozorňují, že byste měl zalít svoje květiny.
Opomněl jsem uvést, na co jsou vlastně zelené bankovky v pravém horním rohu? Nebyla by to skvělá F2P hra, kdyby nebyla tak trošku "Pay to Win". Ono naštěstí ve hře nejde o to, kdo rychleji něco vypěstuje nebo kdo má vyšší level. Hra je tu pro hráče spíše od toho, aby si pěstování kytek užili, a celkově hra působí relaxačně (i když někdy to jsou nervy).
V levém horním rohu je váš partner, jehož jméno je Floyd. Floyd má pro vás každý den v obchodě nachystanou nějakou věc, která se liší hodnotou. Můžete u něj nakoupit věci velmi levně, které mají na trhu mezi uživateli obrovskou hodnotu.
Je také vaším společníkem na cestě k úspěchu a na cvestě za odměnami. Někdy po vás požaduje, abyste prodali určitý druh květiny a přesné množství na veřejném trhu. Pokud daný úkol splníte, získáte odměny ve formě bankovek, materiálu nebo Guano.
Co to je Guano? Guano je něco jako urychlovač. Na obrázku č. 2 ho vidíte nad rostlinkou mírně napravo. Pokud tedy pěstujete rostlinku, která má "oficiálně" vyrůst až za 12 hodin, a chcete, aby byla hned, poté použijete Guano. Guano lze získat za reálné peníze (Eura nebo Dolary) nebo je může získat za odměnu. Pokud jste nedočkavec, můžete použít Guano a rostlinka vyroste okamžitě s plným indikátorem spokojenosti.

Obrázek č. 3 - Job Board

Job Board jsem již vysvětloval. Vždy někdo přijde do vašeho městečka a potřebuje nějaké kvalitní zboží. Vy mu však musíte doručit to, co přesně požaduje. Od toho máte před vašim job boardem super rychlou káru, která zákazníkovi doručí kvalitní zboží ve správný čas a na správné místo v nejlepší kvalitě.
Můžete také splnit danou zakázku za zelené bankovky (lze si také zaplati nebo získat za odměnu) nebo danou zakázku hodit do koše. Časový limit ukazuje, za jak dlouhou dobu bude pro vás nachystána nová zakázka, pokud tu předešlou hodíte do koše.

Obrázek č. 4 - Soutěživost mezi uživateli aplikace

Protože jsou lidé soutěživí, vadilo by jim, kdyby nemohli mezi sebou soupeřit. Proto aplikace Budfarm nabízí soutěže ve smyslu plnění určitých úkolů. Nasbírané body se nazývají "Karma". Čím větší máte karmu, tím vyšších příček dosáhnete a můžete dosáhnout až na úplný vrchol. Z mého pohledu to vypadá tak, že aplikaci hraje nespočetně mnoho hráčů, ale těchto soutěží si všímá maximálně stovka.
Dole vidíte časový limit, jak dlouho ještě soutěž bude trvat, tudíž jak dlouho můžete ještě sbírat karmu. Karmu sbíráte za různé věci, za různé úkoly. Většinou jde o maximální spokojenost za některou rostlinku, což vám přidělí karmu 130. Pokud splníte zakázku z Job boardu (2200 coins nebo 1200 XP) tak vám to přidělí 200 bodů. Pokud danou zakázku zrušíte, přidělí vám to 2 body. Jelikož se na rostlinkách objevují i pavouci, tak za každého zaplácelého pavouka máte 3 body karmy.
Takže tímto způsobem trávíte celý váš čas u farmy, která vám vlastně do života nic nedá, ale když chcete být pvní, musíte u toho sedět pořád a neustále.
Celá aplikace je téměr dokonale odladěná, proto poslední verze aktualizací byly spíše dolaďovací a doplňovací. Pravděpodobně vývojáři aplikace budou pracovat i na něčem novém, ale to je nyní jen ve hvězdách.

Celkově se mi hra líbí, je příjemná, hraje u ní příjemná hudba, běží skvěle na iPhone 6, rád pěstuju ve hře kytičky.

Odkaz na iTunes - http://6b.cz/8ODl

Hodnocení: 8/10