Mých prvních 100 km

14. března 2016 v 13:03 | Nappy |  BĚHÁME
Nedávno jsem tu psal, že během dvou týdnů pokořím hranici 100 km, které jsem byl schopen uběhnout za 11 hodin. Byla to moje 27. aktivita, kterou jsem se "donutil" odcvičit. Donutit je špatné slovo, já jsem totiž chtěl a stál jsem si za svým, že to dokážu.
Odedávna jsem jezdil na kole, na kterém jsem ujel v roce 2015 ujel něco kolem 500 km, ale kdybych to měl počítat od té doby, kdy jsem kolo dostal, nedopočítal bych se. Kolo bylo mým koníčkem, různé jiné sporty byly mým koníčkem a na běhání jsem ani nepomyslel, protože jsem veškerý pohyb při vykonávání sportů potřeboval (neustále jsem běhal - nehrál jsem šachy). Zlom přišel v roce 2008/2009. Zde jsem zanechal některých sportů a vlastně jsem zanechal téměř všeho. Naplno jsem se věnoval studiu, i když rozumíte mi.
Celé 4 roky bylo provozování sportů nějakou výsadou a neměl jsem ani zájem se některých sportovních událostí účastnit. Asi jsem zlenivěl.
Minulý rok (2015) jsem si už v létě říkal, že bych chtěl začít běhat. Měl jsem tisíc výmluv ohledně oblečení, bot, čehokoliv, co se týkalo běhání. Odkládání nebralo konce až do konce prosincového večera. Bylo 29. 12. 2015 a já jsem si obul boty, které jsou spíše do terénu, natáhnul na sebe starší kalhoty, co mi ležely ve skříni a teplou mikinu. Vyběhl jsem do prosincového večera s obrovsskou radostí a sluchátky v uších. Bylo to něco úžasného. Střídal jsem po chvíli běh s chůzí, protože po 4 letech začít něco dělat bylo poměrně těžké. Svaly nebyly zvyklé na takovou zátěž a moje plíce už vůbec ne. Bolest plic ani nohou mě neodradili od toho, abych přestal běhat hned po prvním zkušebním běhu.
Obul jsem se do toho naplno.

Do nového roku 2016 jsem si dal předsevzetí, že začnu běhávat, jak to jen půjde. Začal jsem zlehka (jak vidíte na obrázku), později jsem trošku přidal a chtěl jsem chodit běhat každý den. Tento způsob běhání během jednoho týdne mi přišel jako neúnosný, protože bolest všeho převršila chuť běhat nadále každý den. Proto jsem si stanovil limit, a to bylo běhat každý druhý den.
Běhání každý druhý den se ukázalo jako skvělý nápad a fungoval dlouhou dobu, zhruba měsíc. Měl jsem naběháno něco kolem 50 km a myslel jsem si, že mám na víc. Chtěl jsem za jeden běh uběhnout 10km trasu. Bohužel jsem přecenil síly a na delší dobu jsem si odrovnal levé koleno, které mě pobolívá dodnes. Po tomto incidentu jsem neuběhl více jak 3 km a koleno neustále bolelo. Bylo to v háji.
Objednal jsem se ke specialistovi, který se soustředí na pohybový aparát (na kolena). Po pečlivém vyšetření jsem vycházel z ordinace s tím, že levé koleno je naprosto zdravé, tudíž zmírnit a odlehčit. Říkejte mi to, když chci každým dnem uběhnout větší a větší vzdálenost.
Začal jsem zlehka, začal jsem na dvou kilometrech, potom jsem uběhl tři kilometry, nedávno jsem zkusil pět kilometrů a přesně 21. 3. 2016 jsem za den naběhal 10,5 km. Dne 21. 3. 2016 jsem dosáhl milníku, kterého jsem chtěl dosáhnout, a to bylo uběhnout 100 km. Na tento výkon jsem pyšný a hrdý, že jsem to vůbec dokázal.
V dalších článcích o běhání Vám popíšu poněkud podrobněji, jak to všechno bylo v době, kdy jsem se rozhodoval a nemohl rozhodnout. Jak to bylo s tím zlověstným kolenem, které tak neustále bolelo. Jak to je s botami na běhání. Jaké mám oblečení. Povím Vám vícero věcí, které by Vám neměli bránit v tom, abyste dělali to, co si přejete.
O tom zase příště.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angel Angel | E-mail | Web | 30. dubna 2016 v 13:42 | Reagovat

Tak to je paráda. Gratuluju k první pokořené stovce =) S tím kolenem to pak nemohla být sranda a nejspíš tedy asi ještě pořád není, ale snad ho budeš mít brzy v pořádku.

2 Nappy Nappy | E-mail | Web | 4. května 2016 v 16:32 | Reagovat

Jak píšeš, koleno mě pořád svým způsobem zlobí. Nevím, čím to může být. Vyšetření proběhlo naprosto v pohodě a dlouholetý zkušený doktor mi řekl, že je vše v naprostém pořádku. Doporučoval běhat kratší vzdálenosti, ale uvidíme :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama